A jak starý je váš mozek?
Mozek stárne stejně jako my. U někoho ale může zrát rychleji nebo být naopak mladší, než ve skutečnosti je. Studie Health Brain Age nám pomůže těmto procesům lépe porozumět.
Výzkumníci objevili, jak konkrétně receptor v mozku detekuje nutriční stav těla a podle toho reguluje načasování puberty a rychlost růstu či svalové hmoty u dětí. Tato zjištění by mohla pomoci vysvětlit, proč jsou lidé dnes vyšší a dosahují pohlavní dospělosti dříve než v minulých stoletích.
Dosavadní výzkumy naznačovaly že by dřívější nástup puberty i větší růst populace mohl souviset se spolehlivějšími zdroji potravy u těhotných žen a dětí. Nebylo ale jasné, jak přesně tělo dokáže rozpoznat stav výživy a přeměňovat informace na růst a sexuální dospívání.
Už dřívější studie ukázaly, že právě jeden z receptorů označovaný MC4R (melanokortin 4) reguluje chuť k jídlu a jeho nedostatek může vést k obezitě. Nyní se však vědci zaměřili na receptor MC3R (melanokortin 3). Zjistili, že v reakci na dostatečný příjem potravy a živin tento receptor v mozku řídí uvolňování klíčových hormonů. Tyto hormony následně regulují růst a sexuální dospívání.
Aby výzkumníci došli k tomuto zjištění, hledali v britské biobance mezi půlmilionem vzorků lidi s mutacemi genů. Zjistili, že ti s narušenou funkcí receptoru MC3R jsou v průměru menšího vzrůstu a do puberty obvykle vstupují později. Mezi zkoumanými lidmi byli i účastníci z naší sesterské studie ALSPAC, díky kterým vědci dokázali, že mutace genu MC3R se projevuje už v dětském věku. Děti jsou zpravidla menší a mají v průběhu celého dětství nižší váhu.
Zdroje
LAM, B. Y. H., A. WILLIAMSON, S. FINER, et al. MC3R links nutritional state to childhood growth and the timing of puberty. Nature [online]. 2021, 599(7885), 436-441 [cit. 2021-12-08]. ISSN 0028-0836. Dostupné z: doi:10.1038/s41586-021-04088-9
Mozek stárne stejně jako my. U někoho ale může zrát rychleji nebo být naopak mladší, než ve skutečnosti je. Studie Health Brain Age nám pomůže těmto procesům lépe porozumět.
Zdraví máme ve svých rukou a to stejné platí pro náš mozek. Zásadní vliv na jeho vývoj má spánek nebo stres matek v těhotenství, vycvičit ho můžeme ale například žonglováním. Neurovědkyni Kláru Marečkovou znáte skrze výzkum zaměřený na mozek, jaká byla ale její cesta až k CELSPAC studii jsme se zeptali za vás.