Studie The Next Generation v kontextech

Ve studii máme 3 200 maminek a dětí. Přestože studie už není otevřena pro vstup nových účastníků, stále nám maminky přibývají. Jak je to možné? Je stále možnost se zapojit? Co čeká nově příchozí a co ty s dětmi školou povinné? Shrneme si fakta a vysvětlíme souvislosti.

11. 2. 2025 Petra Bruzlová

Bez popisku

Oficiálně od roku 2019 po konec roku 2024 se do studie The Next Generation (jinak též Další generace) hlásily těhotné ženy od 25. týdne těhotenství. Od chvíle vstupu do studie se dítě (zatím ještě v bříšku) stávalo také účastníkem TNG a podle určeného harmonogramu je sledován jeho vývoj. Kromě odběru biologického materiálu před a těsně po porodu, chodily mamince v pravidelných intervalech dotazníky zaměřené na vývoj dítěte, výživu a zdraví, prostředí a životní styl. Některé maminky mají tohle všechno už dávno za sebou, některé jsou v polovině a jiné teprve na začátku.

Milníkem ve studii TNG byl (či teprve bude) pro všechny 5. rok života dítěte. V tu dobu přichází poslední dotazníky a končí éra, kdy o nás dítě nemá ani potuchy.

Jakmile dítě doroste do školního věku, zůstává nadále účastníkem TNG a pokračuje prvním převyšetřením u nás, které jsme nazvali TNG: Children. Nejedná se o žádnou novou studii, ale o navazující část zaměřenou přímo na TNG děti ve věku 6-8 let. Jelikož děti budou růst dál, počítáme se spoluprací i v teenagerském věku, nejlépe do dospělosti, podobně jako u studie ELSPAC z 90. let, kde se nám daří původní účastníky sledovat více než 30 let a mnozí z nich mají své děti ve studii TNG.

Protože těhotenství a ranný vývoj dítěte je pro výzkum velmi důležitým obdobím, navázali jsme na studii TNG a rozšířili jsme její počáteční fázi o více odběrů vzorků. Ženy si mohly vybrat, zda začnou již ve 12. týdnu těhotenství v rámci rozšířené verze s názvem TNG 4MI, nebo jim více vyhovuje začít ve 25. týdnu těhotenství a vynechat navýšené odebírání vzorků. V obou případech se stávaly účastnicemi studie TNG. Nyní je možné se přihlásit pouze do rozšířené varianty 4MI (a být součástí TNG automaticky).

Harmonogram studie

Bez popisku

TNG Children a TNG ChiBra

Studie CELSPAC: TNG Children má za úkol navázat na The Next Generation a zjistit, jak TNG děti vyrostly, kolik váží, měří, jak jim to jde s řečí, myšlením, nebo jakou mají motivaci. Maminky nám opět vyplní dotazníky o sobě a o potomkovi týkající se zdraví, životního stylu a prostředí, psychologie a sociodemografie.

CELSPAC: TNG ChiBra je zaměřená velmi úzce na otázku, jaký vliv má zdravotní stav matky během těhotenství na mozek a chování dítěte. Výsledky měření našich Young Adults nám ukázaly, že ti, jejichž matky prožívaly během těhotenství silně stresující události (rozvod, úmrtí partnera apod.), dnes mají méně hmoty mozkové jak v celém mozku, tak i v několika konkrétních oblastech, zažívají více úzkostí, vzteku, únavy a jsou náchylnější k depresím. To byl mozek třicetiletých. Uvidíme už nějaké změny u prvňáčků? Jak moc tyto změny na mozku ovlivňují faktory prostředí? To se nyní snažíme zjistit.

Obě studie jsou propojené a probíhají zároveň. Dítě projde vyšetřeními jednorázově během jednoho dopoledne a je pouze na něm a rodičích, co absolvuje. Všechna vyšetření jsou dobrovolná.

Historické okénko

  • 2016

    Do pilotní fáze studie CELSPAC: The Next Generation vstupují těhotné ženy, které plánují rodit v porodnicích v Bohunicích nebo na Obilním trhu. Ve studii sledujeme růst a vývoj dítěte a vše, co jej ovlivňuje. Hlavně se ale studie zaměřuje na vznik alergií, astmatu, ADHD a poruch autistického spektra nebo obezity.

  • 2019

    V průběhu roku se spouští ostrá verze studie TNG.

  • 2022

    Pro účastníky studie TNG je připravena navazující studie DUST, v rámci které se zaměřujeme na prach v domácím prostředí v rodinách s malými dětmi. Prach může být příčinou vzniku alergií, astmatu a dalších respiračních problémů. Jeho chemické znečištění je velmi málo prozkoumané.

  • 2023

    Začíná navazující studie CELSPAC: TNG 4MI, jejíž hlavním cílem je detailně zkoumat osídlování úst, střeva a kůže dítěte a matky důležitými mikroorganismy.

  • 2024

    Začátek navazující studie CELSPAC: TNG Children, do které jsou zapojeny děti ze studie TNG dorostlé 6 let. Dlouhodobým zkoumáním hledáme příčiny chronických onemocnění a poruch vývoje dítěte. Doktorka Klára Marečková z vědeckého pracoviště CEITEC realizuje pokračování studie o mozku, tentokrát právě se šestiletými dětmi v rámci přidružené studie CELSPAC: TNG ChiBra.

    Účastníci studie DUST obdrželi výsledky složení prachu ve svých domácnostech.

    Je ukončen vstup těhotných žen do studie The Next Generation.

Podrobnější informace ke studiím

Nenašli jste nějaké informace? Napište nám!

Načítám...

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info