Více než 2 000 Brňanů ve věku 25–64 let se zúčastnilo výzkumu zaměřeného na to, jak ovlivňuje dlouhé vysedávání u televize naše zdraví. Výsledky ukázaly, že jakmile účastníci výzkumu patřili do kategorie „Dívám se na televizi 4 hodiny denně a více,“ hodnoty celkového tuku v těle – a především nebezpečného útrobního tuku – byly vyšší. Překvapivě i u těch, co pravidelně cvičí (minimálně 3 × týdně hodinu běh, posilování, fitness, plavání, tanec apod., nebo každý den intenzivní chůze minimálně 20 minut). Studii provedlo oddělení Kardiovize Mezinárodního centra klinického výzkumu (FNUSA-ICRC) Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.
Koukání na televizi není vždy "jen" koukání na televizi
Sledování televize nebo PC je oblíbená relaxace tradičně spojená s konzumací jídla. Někteří si dokonce u televize rádi zakouří nebo dají skleničku. Při sledování napínavého programu se na jídlo tolik nesoustředíme, tím pádem sníme a vypijeme daleko víc, než je třeba. Z televize na nás útočí reklamy o dobrotách, což nás motivuje vzít další jídlo nebo pití. Něco držet v ruce nebo žvýkat jsme si tak zvykli, že si nosíme k televizi zásoby, abychom se od oblíbených pořadů nemuseli ani zvednout.
Co dělá metabolismus?
Naše tělo při sezení u televize neprovádí žádnou aktivitu. Není mu tedy potřeba dodávat příliš mnoho energie. Pokud ho však nacpáváme jídlem, nedáváme mu jinou možnost než ukládat. A i když zvolíme zdravé potraviny, a to i ve správném množství, stále si komplikujeme situaci sezením. Všechny metabolické procesy se při tomto způsobu relaxace zpomalují. Musíme si uvědomit, že jídlo je palivo pro výkon, a pokud se výkon nedostaví, energie je uložena v podobě tuku. Proto i u těch, kteří pravidelně cvičí, často převyšují hodnoty tuku zdravou hranici (u mužů 30 % a u žen 35 % tělesné váhy). Rychle se pak dostávají do rizika různých nemocí – obezita, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, cukrovka, problémy se srdcem a cévami.
Špatný spánek
Problémy nezpůsobuje jen ukládání nadbytečné energie z konzumace přemíry potravin či pochutin. Dlouhé vysedávání před obrazovkou či monitorem ovlivňuje i náš spánek. Je známo, že modré světlo z televize, monitoru nebo telefonu je pro zdravý spánek velmi špatné. Nejenže sedíme několik hodin a přecpeme se, ale ještě k tomu pak i nekvalitně spíme. Naše tělo tím pádem znovu nemůže správně pracovat a my tloustneme. Příprava ke spánku nemá zahrnovat zaklapnutí počítače a zasunutí telefonu pod polštář. I na spánek se tělo chystá a správná rutina vám pomůže nejen s usínáním, ale především s kvalitním spánkem, který vaše tělo nutně potřebuje.
Co napravit?
Dělejte menší změny a postupně, lépe se vám budou dlouhodobě dodržovat. Začněme hned! Jsou před námi vánoční svátky plné sledování pohádek a konzumace jídla. Napéct dvacet druhů cukroví je určitě obdivuhodný výkon, ale i polovina by určitě stačila, je to tak? Na pohádky koukejme střídmě – jedna dopoledne, jedna odpoledne – a zařaďme procházku! Večer si můžeme zahrát nějakou společenskou hru a nebudeme plnit konferenční stolek mísami přetékajícími cukrovím, chipsy a sklenicemi s alkoholem. Raději tam postavme dobrý čaj a mísu s ovocem. Nadělte si zdravější zvyky a do nového roku nesedejte, ale vykročte!
Zdroj: Maranhao Neto, G.A.; Pavlovska, I.; Polcrova, A.; Mechanick, J.I.; Infante-Garcia, M.M.; Medina-Inojosa, J.; Nieto-Martinez, R.; Lopez-Jimenez, F.; Gonzalez-Rivas, J.P. The Combined Effects of Television Viewing and Physical Activity on Cardiometabolic Risk Factors: The Kardiovize Study. Journal of Clinical Medicine. 2022; 11(3):545. Dostupné na: https://doi.org/10.3390/jcm11030545.