Jak velký vliv měl sport v dětství mileniálů – výsledky studie ELSPAC

Výsledky dlouhodobé studie ELSPAC ukazují, že sport a míra tuku u dětí mají vliv na jejich držení těla. Pouze 30 % dětí narozených v letech 1991 a 1992 ve svých 11 až 15 letech sportovalo. Každé dva roky se počty sportujících dětí snižovaly a počty obézních nebo se špatným držením těla se zvedaly.

11. 7. 2023 Petra Bruzlová

Bez popisku

Z toho vyroste...

Často se mylně domníváme, že dítě z nadváhy vyroste. Naše dlouhodobé pozorování ukázalo, že pokud dítě trpí nadváhou v 8 letech, má oproti vrstevníkům s normální váhou více než 10x vyšší pravděpodobnost, že mu nadváha nebo obezita zůstane i v 15 letech a dále. Různé studie ukazují, že jedno ze tří obézních dětí zůstává obézní i v dospělosti. Možná to bude znít překvapivě, ale už i děti mohou mít problémy s klouby, vysokým krevním tlakem, vysokým cholesterolem, cukrovkou či psychikou. Jediná cesta k nápravě je celková změna životního stylu, která zahrnuje změnu stravovacích návyků a zařazení fyzické aktivity. A zapojit by se měla celá rodina!

Jak jsme kontrolovali správné držení těla a míru tuku?

​Z ELSPAC dotazníků, které od 11 let vyplňovaly samy děti, jsme měli podrobný přehled o tom, jak často sportují a kolik času věnují nějaké fyzické aktivitě. K tomu pediatři děti přeměřili, spočítali jejich BMI (Body Mass Index), poměr pasu k bokům a k výšce. Dále kontrolovali souměrnost celého těla a zakřivení páteře (průběh lordózy a kyfózy) a míru tuku změřením tloušťky kožních řas bicepsu, tricepsu, podlopatkového svalu, nadkolenního svalu a stehna. Z nasbíraných dat jsme zjistili, že pouze 30 % elspacových dětí ve svých 11 až 15 letech pravidelně sportovalo. Mezi patnáctiletými už více než čtvrtina dětí trpěla nadváhou nebo obezitou.​​​

Proč je správné držení těla důležité?

60 % dětí mělo v 11 letech špatné držení těla, což je vysoké číslo, v 15 letech už to bylo 70 %. Víme, že pokud dítě pravidelně nesportovalo a k tomu trpělo nadváhou, mělo 2x větší riziko špatného držení těla. Pokud se v dětství se špatným držením těla nic neudělá, může mít v dospělosti vliv na kapacitu plic, funkci kardiovaskulárního systému, problémy s kostmiklouby nebo bolesti dolní části zad. Už v dětství může dojít k trvalým změnám např. skolióze páteře, Blountově nemoci (tzv. nohy do O), nebo špatně vyvinuté klenbě nohy. U sportujících dětí se problémy s nesprávným držením těla vyskytovaly spíše výjimečně.​​​​​

Jaká fyzická aktivita může pomoct při boji s nadváhou dětí a správným držením těla?

  • Silový trénink – pomocník při boji s nadváhou, u kterého nepotřebujete každodenní dlouhé tréninky ani velmi drahé vybavení. Posilovat můžete i doma společně celá rodina. Postačí vám jen tíha vašeho těla a pár šikovných cviků. Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity má na svém Youtube kanále videa se cvičením pro celou rodinu: Intervalový rodinný vytrvalostní trénink. V době covidové pandemie vznikalo mnoho videí pro cvičení doma. Zkuste prohledat Youtube a vyskočí na vás videa podobné tomuto: Cvičení v karanténě pro děti do 12 let.
  • Procházky – Kamkoli můžete, dojděte po svých. Do obchodu, do školy nebo do práce lze jít pěšky. Vezměte dítěti kolo, koloběžku, kolečkové brusle a ozvláštněte tak potřebnou rutinu. Vyjít si na krátkou procházku s domácím mazlíčkem může být hned větší motivace!
  • Kroužky – Nechejte dítě vyzkoušet si různé druhy kroužků. Čím dříve si dítě najde sport, který jej bude bavit, tím větší má šanci vybudovat si zdravé návyky a pokračovat se sportem v budoucnu. A pokud hledání trvá, nevzdávejte to! Časem se určitě najde něco, co kromě zábavy dodá dítěti i tolik potřebnou fyzickou aktivitu.​

Výsledky elspacových dětí

 

Zdroje:
KASOVIĆ, Mario, Lovro ŠTEFAN, Pavel PILER a Martin Zvonař. Longitudinal associations between sport participation and fat mass with body posture in children: A 5-year follow-up from the Czech ELSPAC study. PLoS ONE 17(4): e0266903 [online]. 2023 [cit. 2023-07-11], Dostupné zde.

ZVONAŘ, Martin., Lavro Štefan, Mario Kasović, et al. Tracking of anthropometric characteristics from childhood to adolescence: an 8-year follow-up findings from the Czech ELSPAC study. BMC Public Health 22, 727 [online]. 2022 [cit. 2023-07-11], Dostupné zde https://doi.org/10.1186/s12889-022-13178-w.


Helen Collins, Samantha Fawkner, Josephine N. Booth, Audrey Duncan. The effect of resistance training interventions on weight status in youth: a meta-analysis. Sports Medicine - Open, 2018; 4 (1) DOI: 10.1186/s40798-018-0154-z.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info