Dítko v šátku je něco, co vidíme čím dál častěji. Je to módní záležitost pouze poslední doby?
V prvních několika měsících je potřeba děti často nosit a mít stále obsazené ruce není zrovna praktické. Ženy si tak na sebe děti připevňovaly odjakživa. Naproti tomu vynález kočárku je poměrně novou záležitostí, která ale nabyla na velké popularitě a šátkování postupně ustoupilo do pozadí. Jeho „znovuobjevení“ bývá v Evropě spojováno s Erikou Hoffman, zakladatelkou výroby šátků Didymos v 70. letech. V současnosti se do povědomí postupně dostávají jeho psychologické i fyziologické výhody, a šátkování tak znovu začíná být vnímáno přirozeně napříč spektrem všech přístupů k výchově. Vzhledem k nepřebernému množství designů šátků i nosítek se často tyto pomůcky stávají zároveň oblíbenými módními doplňky maminek.
Jaké jsou způsoby nošení dítěte v šátku?
Dítě v šátku se dá nosit na břiše, zádech nebo na boku mámy (nebo taky táty, babičky, dědy, tety,…). S malými miminky začínáme obvykle na břiše – je to nejjednodušší na vázání, na polohování a k zajištění hlavičky ve spánku. Miminko navíc leží mámě na prsou a v případě potřeby se v šátku dá poměrně dobře a diskrétně kojit. Navázat si dítě na záda je vhodné, když už je maminka ve vázání zručnější, dítě zvědavější nebo když potřebujete uvolnit přední prostor. Nošení na boku jsem osobně nikdy příliš neholdovala. Je to jednostranná zátěž a ruce zrovna neuvolní. Nicméně některé maminky si tento způsob oblíbily především jako rychlovku s takzvaným ring slingem – krátkým šátkem ukončeným z jedné strany dvěma kroužky, kterými se druhý cíp provlékne, dotáhne a je navázáno.
Existuje doporučená poloha pro šátkování? Nebo lépe, je nějaká poloha nevhodná?
Ano, doporučená poloha dítěte je především vždy čelem k tomu, kdo dítě nese. Malá miminka polohujeme do pozice skrčence – zakulacená záda stejně jako páteř miminka, která má po narození tvar písmene C, nožky roztažené a kolínka výš než zadek, aby nohy dítěte tvořily písmeno M. Šátek či nosítko by vždy měly podepírat nohy až pod kolena, je to důležité pro správný vývoj kyčlí, páteře, ale i pro pohodlí dítěte (oproti okrajům zaříznutým v tříslech či uprostřed stehen). Jednou z možných poloh je ještě poloha bokem k mámě, takzvaná kolébka, nicméně je těžší v ní miminko správně polohovat, aby bylo souměrně, a aby mu brada nenaléhala na hrudník. Nevhodná poloha je ta čelem od mámy, obvyklá především u některých typů nosítek. V takové pozici nejde docílit výše popsané vhodné pozice a pohodlí. Těžiště dítěte je dále od těžiště nosícího, takže ani pro něj to není žádný med, a nesené miminko nemá možnost kvalitního odpočinku.
Je rozdíl mezi nosítkem a šátkem?
Dříve dostupná nosítka byla vhodná až od 4 měsíců věku dítěte. Na novorozence se tak používaly výhradně šátky, ale v současné době jsou k dispozici i novorozenecká nosítka. Nosítko na začátečníky působí jednodušeji, protože nemusí nic motat, a často jsou první volbou. Mně osobně je naopak do začátku sympatičtější šátek. Vázání šátku totiž není vůbec tak složité, jak se může zdát. Miminko při vázání na břicho na mamince drží lépe, než při manipulaci s popruhy nosítka. Takže za mě na břicho šátek, na záda nosítko, i když i na zádech má šátek své nesporné výhody. Dítě lze navázat na zádech výš, než docílíte polohou v nosítku, z toho plyne lepší výhled přes ramena a lepší možnost zakulacení zad malých miminek podle zahnutí zad nosícího. Převládá názor, že do nosítka na záda rodičů by děti měly až když samy sedí. Dát větší dítě do nosítka na záda je pak záležitostí vteřiny, takže pro nadšené začínající chodce je nosítko jasná volba.
Jsou nějaké speciální šátky, které byste doporučila, nebo mezi šátky nejsou rozdíly?
Troufám si říct, že většina šátků na trhu je v dnešní době kvalitní. Doba obyčejných obšitých metráží, které dítko dostatečně nepodpoří v potřebných směrech a nosícím se jen zaryjí do ramen, je snad pryč. Nicméně rozdíly mezi šátky jsou. Najdeme šátky slabší, skvělé na malá miminka, a pevnější, lépe rozkládající váhu těžších dětí. Do šátků se také k bavlně přidávají různé příměsi. Se lnem, konopím či hedvábím jsou šátky při menší tloušťce lépe nosné. Šátky s příměsí bambusu jsou zase příjemně chladivé, s merinem nebo kašmírem termoregulační a pružnější. Záležitostí pro fajnšmekry jsou také šátky ručně tkané.
Důležitou vlastností šátku však zůstává jeho délka. Pro základní úvaz dopředu je pro většinu postav vhodný šátek okolo 4,5m. Pro rychlé, ale obvykle ne tolik pohodlné úvazy dopředu i na záda, stačí šátky třeba o metr a víc kratší, pro pohodlnější úvaz na záda je pak zase lepší šátek o něco delší.
Jaké jsou výhody šátkování?
Hlavní výhoda pro mámu je ta, že když se miminko potřebuje z nějakého důvodu (a že jich je) chovat, nemusí jej držet na rukou, z čehož za krátkou dobu bolí nejen ruce, ale i záda, zatímco šátek rozloží tíhu miminka na celý trup. Navázáním do šátku se často uvolní a prohřeje bolavé bříško, miminko si odbrkne. Šátek je pomocníkem při uspávání, uklidňování při nemoci nebo při růstu zubů. Jak už jsem zmiňovala, dá se v šátku diskrétně (a) i za pochodu kojit. Pro mámu je pak velká výhoda volných rukou, dostupnost horších terénů a elegantní procházení všemi dveřmi. Navíc je to krásný a nezapomenutelný pocit. Takto vidím výhody já, vědci k tomu na základě studií přidávají ještě větší dětskou spokojenost, vyrovnanost, stabilitu a méně pláče.
Jsou nějaké nevýhody?
V létě je nevýhoda, že je člověku větší teplo, v zimě je soukromé topení naopak výhodou. Nicméně je ale na zimu nutné něco investovat do vsadky na rozšíření bundy, nebo do speciálních nosících svršků. S šátkem nebo nosítkem také neunesete tolik věcí, jako uvezete na kočáře. S kočárem se dá běhat a jezdit na kolečkových bruslích. Babičky raději hlídají děti v kočárku. S dítětem na břiše se špatně zavazují tkaničky, špatně se vytahují věci z nákupního vozíku, dítě na zádech se zase může u pokladen nepozorovaně obohacovat o žvýkačky z přilehlých regálů.
Dá se některým nevýhodám předcházet?
Když to vezmu popořádku, tak maminkám doporučuji přiměřené, nejlépe funkční oblečení. Mít v záloze kočár a předem uvázané tkaničky. Brát si nákupní košík a odvracet dítě od regálů se žvýkačkami a jinými drobnostmi.
Jsou nějaké situace, např. zdravotní stav, kdy je šátkování vyloženě doporučováno či naopak?
Nejsem lékařka, ale ze studií (1, 2) i praxe vyplývá, že šátek může být nápomocný u předčasně narozených dětí. Ty se zkrátka z tepla uvnitř břicha přemístí jen do tepla na břicho. Kontakt kůže na kůži v šátku podporuje laktaci a může pomoci při snižování horečky. Nošení ve správné poloze v šátku či nosítku nahrazuje doporučené široké balení či Frejkovu peřinku u nedovyvinutých kyčlí. S tím, že by šátkování bylo kvůli něčemu nedoporučeno, jsem se nesetkala a v porodnici, u pediatra nebo na ortopedii jsem slyšela jenom pozitivní ohlasy. O negativních reakcích od některých maminek ale také vím. Myslím, že velkou roli hraje konzervativní názor, že miminka pro svůj vývoj potřebují stále ležet na tvrdé rovné podložce.
Je dobré nosit dítě v šátku či nosítku celý den?
Pokud to okolnosti nebo miminko vyžadují, není to problém. Určitě dítě vytáhneme třeba na přebalení. A i když jsem měla a mám šátkování ráda, jako každá maminka jsem ocenila chvilky, kdy jsem mohla miminko odložit, aby objevovalo svět i z jiné perspektivy. Nicméně lidské mládě je nošenec, takže nošení je pro něj přirozené.
Nebude pak dítě příliš navyklé na mámu a vyžadovat pouze její pozornost?
Právě naopak – tedy pokud se zrovna nenachází v období separační úzkosti. Dítě si naplňuje svou potřebu blízkosti mámy, a pokud bude naplněna, nebude mít problém se od mámy vzdálit či interagovat s ostatními lidmi. V bezpečí šátku u mámy jsou ostatním lidem blíž, nebojí se jich, a přijde mi, že si na ně lépe zvykají.
Od jakého věku dítě nosit a dokdy?
Odkdy si maminka troufne. První dítě jsem navázala asi v měsíci, druhé a třetí jsem nosila už v porodnici. Existují kurzy vázání šátků pro těhotné, nebo třeba v Brně pak perfektně fungují rodinná centra MaTáTa, kde se dají šátky půjčit na vyzkoušení, a kde mamince pomůžou miminko navázat. Nebo jsou lektorky nošení, které vás mohou naučit vázat třeba u vás doma. Já se učila vázat podle videí na YouTube. Nosit dítě můžete dokdy chcete, dokdy jej unesete. Nebojte se, že by dítě třeba nechtělo chodit, když ho máma pořád nosí, oni se chtějí takové věci učit, a jak!
Jak jste na tom vy se šátkováním? Napište nám své zkušenosti!
Na otázky odpovídala Mgr. Kateřina Kolářová, Ph.D., která působí na Fakultě sportovních studií jako lektorka a podílí se na výzkumných projektech zaměřených na biomechaniku chůze. Odnosila v šátku své tři děti a šátkování věnovala i část své dizertační práce.