Na psychosomatické obtíže jsme se ptali i ve studii ELSPAC, a to 15letých dívek a chlapců. Překvapilo nás, kolik různých obtíží a v jaké míře, mladé dospívající trápí. Nejčastějšími byly bolest hlavy, vznětlivost, dlouhodobá únava nebo pesimismus. Vypadá to, že děvčata jsou k obtížím náchylnější, než chlapci. Vyskytují se u nich celkově častěji a i jejich zastoupení u jednotlivých stesků je vyšší.
Vědci si tento rozdíl vysvětlují tak, že dívky jsou otevřenější o těchto stavech mluvit, a také mnohé obtíže zažívají i díky menstruačnímu cyklu. Chlapci naproti tomu mají vyšší sebehodnocení, které může před stesky „chránit“.
Před dětmi se raději nehádejte
Po vzniku psychosomatických obtíží pátrají různé vědecké týmy. Ten náš se zaměřil především na to, jak na míru těchto obtíží působí sebehodnocení a konflikty mezi rodiči dospívajících. Ukázalo se, že čím vyšší sebehodnocení mladý dospívající má, tím méně stesků ho trápí. Na dospívající také působí „nálada“ v rodině. Pokud se potomci cítí konfliktem rodičů ohrožení nebo se sami za konflikt obviňují, obtíží mají víc.
Přitom nehraje roli intenzita hádky nebo to, jak často se rodiče hádají. Negativní dopad hádek rodičů spočívá spíše v tom, jak je dospívající subjektivně vnímají a hodnotí.