Ve studiích zabývajících se česnekem kuchyňským (Allium sativum) bylo pozorováno pozitivní ovlivnění shlukování červených krvinek, a to u zdravých dobrovolníků i u pacientů s již přítomným kardiovaskulárním onemocněním.
Česnek má také antioxidační účinky a když se tato vlastnost, konkrétně antioxidační kapacita, sledovala ve vztahu k užívání česnekového výtažku, potvrdil se krátkodobý pozitivní vliv. U dlouhodobějšího podávání se antioxidační účinky již nepotvrdily. Stejně tak jsou výsledky vlivu česneku na vysoký krevní tlak a na anginu pectoris negativní nebo nejasné.
Jak současné poznatky ukazují, česnek má význam nejen v naší kuchyni, ale může nám jako součást přirozené stravy pomáhat. Nepřeceňujme tyto účinky, ale na česnek rozhodně nezapomínejme. Více informací o nákupu, skladování, zpracování a mnoho další inspirace najdete např. v článku od Cuketky.
Zdroje
ALLISON, G. L., G. M. LOWEB a K. RAHMAN. Aged garlic extract inhibits platelet activation by increasing intracellular cAMP and reducing the interaction of GPIIb/IIIa receptor with fibrinogen. Life Sciences. 2012, sv. 91, č. 25–26, s. 1275–1280.
OMAR, S. H., A. HASAN, N. HUNJUL, J. ALI, a M. AQIL. Historical, Chemical and Cardiovascular Perspectives on Garlic: A Review. Pharmacognosy Reviews. 2007, sv. 1, č. 1, s. 80–87.
DILLON, S. A., R. S. BURMI, G. M. LOWE, D. BILLINGTON a K. RAHMAN. Antioxidant properties of aged garlic extract: an in vitro study incorporating human low density lipoprotein. Life Sciences. 2003, sv. 72, č. 14, s. 1583–1594.
Obrázek
LUIS MIGUEL BUGALLO SÁNCHEZ. Allium Sativum [online]. Duben 14, 2017 [cit. 2017-14-04]. Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License. Dostupné zde.