Chemické látky v moči
V hlavní roli školní děti a dospívající
Do našeho prostředí a následně do lidského organizmu se dennodenně dostávají různé chemické látky. Zásadní význam proto má výzkum, jak moc jsme jim vystaveni a jak se v našem organizmu chovají. Na tyto otázky se snaží odpovědět projekt Evropské unie HBM4EU, který pomocí analýzy moči a dat z dotazníků mapuje stav ve všech členských státech EU.
Česká republika se zapojila díky ochotě žáků, rodičů, učitelů a ředitelů základních a středních škol v Brně a okolí.
Jak to probíhalo
- Do výzkumu se zapojily základní a střední školy z Brna a okolí.
- 301 žáků ve věku 11–17 let darovalo vzorek moči a jejich rodiče o nich vyplnili dotazníky zaměřené na výživu a prostředí, ve kterém žijí.
- Děvčat bylo 125 a chlapců 176.
- Sběr vzorků a dat proběhl ve spolupráci s Fakultou sportovních studií Masarykovy univerzity.
- Analýza vzorků a zpracování dat byly provedeny v Centru RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy unvierzity.
- Měřili jsme řadu chemických látek, ve výsledcích jsme se ale zaměřili na skupinu ftalátů a bisfenolů.
Ftaláty
Díky ftalátům jsou plasty odolnější a lépe se přizpůsobují. Najdeme je tak ve věcech každodenní potřeby, jako jsou: kosmetické přípravky, čistící prostředky, oblečení, hračky, pastelky, stavební materiály, podlahové krytiny, zdravotnické potřeby nebo obaly od potravin.
Po kontaktu s jídlem, pitím nebo kůží se mohou dostat do lidského těla, kde mají některé z nich nežádoucí účinky. Ovlivňují zejména:
- mužskou plodnost,
- astma,
- poruchy chování u dětí nebo
- zvyšují riziko obezity.
O ftalátech víme, že jsme jim vystaveni a jak se do těla dostávají. Zatím ale nevíme, jaká hladina je bezpečná a jak moc je jim celá evropská populace vystavena.
Co s nimi?
Ftalátům jsme vystaveni z různých zdrojů a zcela vyhnout se jim nedokážeme. Co ale můžete udělat?
- Dostatečně větrejte a uklízejte "na mokro", abyste zabránili víření prachu.
- Minimalizujte jídlo z fast foodu a polotovary.
V EU jsou momentálně zakázané ftaláty v dětských hračkách a je omezováno množství v kosmetice.
Bisfenoly
Bisfenoly jsou chemické látky, které podobně jako ftaláty, dodávají plastům požadované vlastnosti. Používají se v plastových lahvích, krabičkách na jídlo, kanystrech, některých zubních výplních, účtenkovém termopapíru apod. Za určitých podmínek se rozpadají a cestují z obalů do potravin a pak do lidského těla, kde působí jako tzn. endokrinní disruptory:
- ovlivňují působení našich vlastních hormonů,
- mohou negativně ovlivňovat plodnost,
- zvyšují riziko obezity, cukrovky
- a ovlivňují i nervový a srdečně-cévní systém.
Základní typy bisfenolů jsou tři, A, S a F. První nežádoucí efekty byly prokázány u bisfenolu A (BPA), který je tak postupně v EU a USA omezován. Nahrazen je bisfenoly S a F (BPS, BPF). Nejnovější poznatky však naznačují, že i tyto dva mohou negativně působit na lidské zdraví.
Co s nimi?
Stejně jako u ftalátů, ani bisfenolům se zcela vyhnout nemůžeme. Co ale můžete udělat?
- vyvarujte se nebo se snažte minimalizovat plastové obaly potravin,
- omezte nákup potravin v plechovkách,
- vyhýbejte se energetickým drinkům a slazeným limonádám.
V roce 2011 byly v EU zakázány dětské lahvičky s obsahem bisfenolu A. Některé země šly ještě dál a zakázaly i používání plastových obalů s obsahem bisfenolu A v potravinářství.
Nepanikařte
Koncentrace chemických látek v našem těle jsou ovlivněny řadou faktorů. Svou roli hraje roční období, kolik času trávíme vevnitř, jak se stravujeme a mnoho dalšího. Proto může jejich koncentrace během roku kolísat. Významným pomocníkem pro snižování hladin chemických látek v těle je pestrá strava, dostatek pobytu a pohybu venku nebo i odpočinek.
Vzhledem k nižšímu počtu zapojených účastníků v Česku, je vhodnější výsledky interpretovat až v kontextu celé Evropy, a ne na úrovni jednotlivce nebo školy. Účast už sama o sobě velmi pomáhá ke sledování a snížení problematických chemikálií v našem prostředí.
Pokud se chcete dozvědět ještě více, navštivte stránky projektu nebo sledujte vzdělávací videa přímo na YouTube.