Jak je na tom krev vašeho dítěte?

Krevní obraz a biochemie patří k základním vyšetřením, které z krve provádíme. Dostali jste od nás spoustu hodnot, co znamenají a jak se v nich vyznat?

Bez popisku

Krevní obraz je vyšetření, kterým lze zjistit počet krevních buněk, jejich velikost a tvar. Jak porozumět výsledkům z rozboru krve?

Referenční hodnoty pro většinu lidí odpovídají normálnímu zdravému stavu. Odvíjí se ale také od nastavení jednotlivých laboratoří. Je důležité mít na paměti, že každý z nás je originál.

Bílé krvinky WBC

Zodpovídají za boj proti nemocem, infekcím a zánětům. Každý druh bílých krvinek má v boji proti nemoci jiný úkol. Pokud se počty krvinek jednotlivých druhů liší od normálu, může to znamenat, že naše tělo právě bojuje s nějakou nemocí. Podle jejich počtu pak můžeme odhadnout, o jaké onemocnění se jedná.

Měřené složky: 

  • lymfocyty (LYMPH)
  • monocyty (MONO)
  • neutrofily (NEUT)
  • bazofily (BASO)
  • eozinofily (EO)

Červené krvinky RBC

Zodpovídají za přenos kyslíku po těle. K tomu slouží HGB, na který se kyslík přichytí. HCT udává poměr červených krvinek v objemu krve. Snížení jejich počtu může znamenat chudokrevnost, ale může se vyskytnout i u jiného onemocnění. Při stanovení diagnózy je nutné sledovat i jiné parametry např.
MCV. Zvýšené množství červených krvinek se může vyskytnout např. u sportovců.

Měřené složky: 

  • hemoglobin (HGB)
  • hematokrit (HCT)
  • objem červených krvinek (MCV)
  • šíře distribuce červených krvinek (RDW-CV)

Krevní destičky PLT

Zodpovídají za srážlivost krve a hrají tak nezastupitelnou roli při zastavení krvácení a hojení ran. Zvýšený počet může signalizovat např. infekční nebo zánětlivé onemocnění. Snížený počet může znamenat onemocnění jater, sleziny, intoxikace a další onemocnění. Řada příčin může být v důsledku vrozených poruch.

Měřené složky: 

  • PLT
  • objem krevních destiček (MPV)

Biochemické vyšetření krve nám dává mnoho informací o zdravotním stavu celého organismu. Můžeme zjistit, zda nějaký orgán nepracuje správně nebo se naopak ujistit, že v těle všechno funguje jak má.

Cukry

Glykovaný hemoglobin HbA1c
Glykovaný hemoglobin je hemoglobin s navázanou glukózou. Tento marker ukazuje, jak naše tělo umí dlouhodobě hospodařit s glukózou. Současně jeho zvýšená hodnota může ukazovat na rozvoj cukrovky.

Referenční hodnoty 1-15 let: <59 mmol/mol

Jaterní enzymy

Jaterní enzymy (např. ALT/AST) zajišťují přeměnu aminokyselin – základních stavebních kamenů našich bílkovin.

Alaninaminotransferáza ALT
ALT je výhradně jaterní enzym. Pokud se ve větším množství objeví v krvi, znamená to, že buňky jater jsou nějakým způsobem poškozeny.

Referenční hodnoty 1-15 let: <0,61 μkat/l

Aspartátaminotransferáza AST
AST se kromě jater nachází i v srdci a všech našich svalech. Nadbytek AST v krvi tedy může být známkou poškození srdce (např. v důsledku infarktu) nebo také následkem nadměrné svalové námahy či jiného poškození svalů.

Referenční hodnoty 1-15 let: <0,63 μkat/l

Celkový bilirubin
Bilirubin je žlučové barvivo vznikající při odbourávání hemoglobinu. Zvýšené hodnoty bilirubinu mohou mít více příčin. Mohou tak upozornit i na nesprávnou funkci jater z důvodu jaterních zánětů, toxického poškození jater, a dalších. Mohou se vyskytnout i u Gilbertova syndromu, který je benigní.

Referenční hodnoty 1-15 let: 3,4–17,1 µmol/l

Ledviny

Urea
Urea (močovina) je produktem metabolismu bílkovin a aminokyselin. Vylučuje se převážně ledvinami. Stanovení koncentrace urey se používá hlavně pro posouzení funkce ledvin a úrovně katabolismu proteinů. Zvýšená koncentrace urey je spojována s dehydratací, zvýšeným příjmem bílkovin, narušenou funkcí ledvin nebo hladověním. Naopak snížená koncentrace urey ukazuje na snížený příjem bílkovin nebo jaterní poruchy.

Referenční hodnoty 3-13 let: 2,5–6,0 mmol/l

Kreatinin v séru
Kreatinin je konečný produkt svalového energetického metabolismu. Vysoké hodnoty kreatininu ukazují na poškození ledvin. Nízké hodnoty kreatininu jsou způsobeny hladověním nebo svalovou atrofií.

Referenční hodnoty 1-15 let: 27–62 µmol/l

Cystatin C
Vysoká koncentrace tohoto proteinu v krvi značí chronické onemocnění ledvin a kardiovaskulárního rizika. Pokud užíváte glukokortikoidy nebo trpíte thyreopatií, pokročilým stádiem melanomu, karcinomu střeva nebo lymfoproliferativním onemocněním můžete mít zvýšené hodnoty, aniž byste trpěli chronickým onemocněním ledvin.

Referenční hodnoty 1-16 let: 0,50–1,30 mg/l

Imunita

C-reaktivní protein CRP
Je využíván jako ukazatel zánětu. Podle hladiny CRP v krvi lze určit o jaký typ onemocnění přibližně jde. Hodnoty CRP do 50 mg/l obvykle značí probíhající virovou infekci, zatímco hodnoty dosahující 100 mg/l nebo vyšší jsou znakem přítomnosti bakteriálního onemocnění. Zvýšené hladiny se také vyskytují po operacích, při gastrointestinálním onemocnění a dalších stavech.

Referenční hodnota: <5 mg/l

Štítná žláza

Tyreotropin TSH
Thyreotropin řídí činnost štítné žlázy. Podle hladiny thyreotropinu v krvi lze určit funkci štítné žlázy. Nízká i příliš vysoká hladina thyreotropinu mimo referenční hodnoty ukazuje na problematické fungování štítné žlázy.

Referenční hodnoty 5-15 let: 0,40–6,00 mIU/l

Vitamin D

Vitaminu D je důležitý pro vstřebávání vápníku a fosforu, který je nezbytný pro zdravý vývoj a funkci svalů a kostí. Je také významný pro správné fungování imunitního systému. Působí jako imunoregulátor. Hladinu vitaminu D v těle lze zvýšit jeho podáváním ve formě vitaminu D3 (cholekalciferolu), včetně doplňků stravy s obsahem vitaminu D3. Je rozpustný v tucích. Proto se musí podávat s tuky, aby se ze střeva dostatečně vstřebal. Prakticky např. kapky s vitaminem D3 nakapat na lžičku s olivovým olejem.

Referenční hodnoty 1-15 let: 75–390 nmol/l

Výsledky měření, které jste obdrželi, jsou pouze informativního charakteru a neslouží k diagnostice onemocnění. V případě významných odchylek ve výsledcích vašeho dítěte kontaktujte svého pediatra.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info