Měřím, měříš, měříme

Měření základních tělesných rozměrů jako jsou tělesná výška, tělesná hmotnost či obvod hlavy slouží u dětí a dospívajících k hodnocení jejich růstu a vývoje. Díky nim lze posoudit fyzický i psychický vývoj dítěte i jeho zdravotní a výživový stav. Pro správné vyhodnocení je třeba tato měření provádět opakovaně a dlouhodobě. Pokud se tělesné rozměry odchylují od předpokládaných hodnot běžných v celé populaci, může se jednat o první ukazatel mnoha onemocnění či chybných výživových návyků vedoucích např. k nadváze nebo naopak k nízké hmotnosti dítěte.

Bez popisku

Bez popisku

Růstové grafy

V rámci hodnocení tělesného růstu dětí se využívají tzv. růstové grafy neboli percentilové grafy, které umožňují porovnat růst dítěte s hodnotami běžnými v celé populaci. V praxi se pro srovnání se nejčastěji používají hodnoty tělesné výšky, BMI či obvod hlavy. Růstové grafy jsou vytvářeny samostatně pro dívky a pro chlapce. Vybrané růstové grafy jsou součástí Zdravotního a očkovacího průkazu dítěte a mladistvého.

Křivky (čáry) v grafu znázorňují tzv. percentily. Prostřední čára znázorňuje 50. percentil - polovina populace (50 %) daného věku a pohlaví má hodnoty nižší (nebo stejné), než jaké vyznačuje 50. percentil, naopak 50 % dětí má hodnoty vyšší. Obdobně křivka 75. percentilu značí, že 75 % populace konkrétního věku má hodnoty stejné nebo nižší a 25 % má hodnoty vyšší. Čím jsou percentilové křivky vzdálenější od prostřední čáry (50. percentilu), tím extrémnější a méně časté hodnoty značí.

 

Hodnocení podle grafů


Výška

Při hodnocení tělesné výšky dítěte je třeba brát v potaz výšku obou rodičů, neboť výška dítěte je na nich velmi závislá. Dále je třeba myslet na to, že v pubertálním období, které začíná u dětí v různém věku, dochází k překotně urychlenému růstu.

Graf je percentilovými křivkami rozdělen do pěti pásem, dle výsledku dítěte ho lze do jednoho z nich zařadit.

Percentilové pásmo Hodnocení
90< velmi vysoké
75–90 vysoké
25–75 střední
3–25 malé
>3 velmi malé


Váha

Index tělesné hmotnosti neboli body mass index (BMI) je číslo, které se používá jako orientační měřítko přiměřenosti vztahu tělesné hmotnosti a tělesné výšky. BMI se vypočítá vydělením tělesné hmotnosti v kilogramech druhou mocninou výšky v metrech.

Pro děti a dospívající je ale na rozdíl od dospělých třeba zohlednit i jejich věk a pohlaví, na hodnocení se používají percentilové grafy.

Obdobně jako u hodnocení tělesné výšky lze graf rozčlenit do pásem.

Percentilové pásmo Hodnocení
97< obézní
90–97 nadměrná hmotnost
75–90 robustní
25–75 proporcionální
10–25 štíhlé
>10 hubené


Další informace

Další informace k hodnocení růstu a vývoje dětí a dospívajících lze najít na webových stránkách Státního zdravotního ústavu https://szu.cz/publikace-szu/data/hodnoceni-rustu-a-vyvoje/. Je zde možné také stáhnout růstový program RůstCZ, který umožňuje naměřené údaje zaznamenávat a ihned zobrazit v aktuálních grafech.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info