A jak starý je váš mozek? 

Až si jednou uděláte těhotenský test a objeví se na něm dvě čárky, v klidu si sedněte a následujících devět měsíců odpočívejte a nechte se hýčkat. Není to luxus, je to investice do budoucnosti potomků.

Jak to? Výzkum ukázal, že stres matky během první poloviny těhotenství souvisí s více příznaky deprese u potomka v mladé dospělosti. A dokonce souvisí také s nižším objemem šedé hmoty mozkové jak v celém mozku, tak zejména v oblastech, které s depresí přímo souvisí.

Klára Marečková, Ph.D., M.Sc.

  • Vědkyně Klára Marečková se věnuje především behaviorálním a sociálním neurovědám
  • Doktorát z oboru psychologie a neurověd získala na britské University of Nottingham a poté působila na Harvard Medical School a Centre for Addiction and Mental Health, University of Toronto.
  • Ve svém výzkumu na středoevropském technologickém institutu CEITEC se zaměřuje především na stres a vliv prenatálních faktorů na náchylnost k depresi

Poslechněte si podcast

Neurovědkyně Klára Marečková v podcastu popovídá nejen o tom, jaká jsou rizika stresu v těhotenství, ale také přiblíží, jak probíhal její nejnovější výzkum zaměřený na stáří mozku. O svou zkušenost s tímto výzkumem se podělí nadšenec do vědy Petr, který se mimo jiné účastnil i našeho původního výzkumu ELSPAC a se svým dítětem je zapojen do studie The Next Generation. 

Science slam MUNI · CELSPAC: Gabriela Kšiňanová a Albert Kšiňan

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info