Mezi typické představitele znečišťujících látek mateřského mléka patří některé pesticidy (např. DDT), průmyslové chemikálie (např. polychlorované bifenyly) nebo vedlejší produkty průmyslové výroby. Tyto látky se velmi těžko rozkládají a jsou rozpustné v tucích, proto je v mateřském mléce můžeme najít a změřit.
Světová zdravotnická organizace (WHO) a Environmentální program OSN (UNEP) – organizátoři této studie – sledují hladiny vybraných škodlivých látek v mateřském mléce již od roku 2004 a hodnotí, zda se jejich hladiny snižují, jak se k tomu jednotlivé státy zavázaly ve Stockholmské úmluvě na snižování emisí POPs.
Za tímto účelem bychom maminky prvorodičky do 30 let rádi požádali o 50 ml mateřského mléka z období od 3. do 8. týdne po porodu.
Ačkoli se v mateřském mléce mohou nacházet znečišťující látky, důkazy o významných zdravotních výhodách kojení jsou jednoznačné. Mateřské mléko je pro dítě stále tou nejvhodnější výživou.
Průběh studie
Naše studiové asistentky maminkám předají sterilní odběrové skleničky spolu s informacemi o studii a krátkým dotazníkem. Po odběru kontaktují opět studiovou asistentku, která si pro vzorek mateřského mléka přijede. Z každého získaného vzorku odebereme 25 ml, které smícháme dohromady a pošleme do specializované laboratoře na analýzu znečišťujících látek (WHO/UNEP referenční laboratoř, Státní ústav pro chemickou a veterinární analýzu potravin, Freiburg, Německo). Zbytek z jednotlivých vzorků uskladníme na Masarykově univerzitě v Brně pro budoucí analýzy. Výsledky přinesou informace o hladinách zkoumaných látek v Česku a poskytnou srovnání mezi jednotlivými zeměmi.
Děkujeme
Jako poděkování od nás každá maminka dostane sadu tří párů pratelných vložek do podprsenky značky Bamboolik a mast Bepanthen.
Jak se přihlásit?
Napište nám na info@celspac.cz a do předmětu uveďte WHO MM.